خسارت میلیاردی به کشور به‌دلیل شیوع بیماری پوستی در میان دام‌ها

خسارت میلیاردی به کشور به‌دلیل شیوع بیماری پوستی در میان دام‌ها عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از مرگ ۶ انسان بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی دهنده خبر داد و گفت: عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده است. یوسف داودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت نسبت […]

خسارت میلیاردی به کشور به‌دلیل شیوع بیماری پوستی در میان دام‌ها
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از مرگ ۶ انسان بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی دهنده خبر داد و گفت: عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده است.
یوسف داودی

یوسف داودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت نسبت به شیوع وسیع بیماری خطرناک پوستی ویروسی لمپی اسکین دیزیز در میان گاوهای دامداران کشور هشدار داد و گفت: این بیماری در آذربایجان شرقی بیش از شهرهای دیگر شایع شده و هزاران دام را مبتلا کرده است، اگر به همین منوال شیوع پیدا کند خسارت مالی آن به چندین میلیارد تومان خواهد رسید.

شیوع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان دام‌ها خسارت میلیاردی داشته/باید با توجه به سابقه بیماری واکسن پیشگیری‌کننده به دام‌ها تزریق می‌شد

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیماری مذکور خسارت میلیاردی به دنبال داشته است در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تهیه و توزیع به موقع واکسن آن جلوی چنین خسارتی را بگیرد، افزود: ادامه تعلل در تهیه واکسن سبب شیوع بیشتر این بیماری خطرناک می‌شود، ضمن آنکه پایین آمدن تولید، زاد و ولد دام و کاهش وزن آن‌ها را به دنبال دارد البته با توجه به گسترش این بیماری در بدن دام درمان آن نیز زمان‌بر خواهد شد لذا باید با توجه به سابقه بیماری واکسن پیشگیری‌کننده به دام‌ها تزریق می‌شد.

مرگ 6 انسان بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی دهنده

وی همچنین از شیوع بیماری ویروسی خطرناک، کشنده و مشترک میان انسان و دام دیگری باعنوان تب هموراژیک کریمه کونگو (بیماری تب خونریزی دهنده) خبر داد و گفت: این بیماری طی چند هفته اخیر 6 نفر تلفات انسانی و چندین ابتلای انسانی در کشور داشته است.

عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی؛ دلیل شیوع بیماری

نایب رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس با یادآوری اینکه تعدادی از افراد فعال در حوزه دامداری و کشتارگاه‌ها در معرض خطر ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده هستند، اضافه کرد: عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده و متاسفانه در خون حیوانات شیوع پیدا کرده است و اگر در انسان مبتلا به مرحله خونریزی پوستی کل بدن برسد عملا غیرقابل درمان خواهد بود.

طبق قانون برنامه ششم واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران داده شود

داودی با یادآوری اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران برای تهیه این واکسن‌ها داده شود، توضیح داد: تب هموراژیک کریمه کنگو (بیماری تب خونریزی دهنده) با کنترل بیولوژیک قابل مهار شدن است.

وزارت جهاد کشاورزی به تازگی واکسن این بیماری را از ترکیه وارد کرده و در حال تزریق به دام‌های کشور است، اما ای کاش این واکسن قبل از ابتلای گاوها به بیماری تزریق می‌شد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به تازگی واکسن  بیماری پوستی ویروسی لمپی اسکین دیزیز را از ترکیه وارد کرده و در حال تزریق به دام‌های کشور است، اما باید این واکسن قبل از ابتلای گاوها به بیماری تزریق می‌شد.